:: دوره 9، شماره 35 - ( تابستان 1399 ) ::
جلد 9 شماره 35 صفحات 38-21 برگشت به فهرست نسخه ها
واکاوی کارکردهای ارتباطی در تایپوگرافی (اعلان‌های اسماءالحسنی در ایران) با رویکرد نظری یاکوبسن
فاطمه عسگری*، حسنعلی پورمند
چکیده:   (1938 مشاهده)
تایپوگرافی اسماءالحسنی در مجرای ارتباطی اعلان یا پوستر قابلیتهای زیادی از این شیوه بیانی را عرضه میکند. تحقیق حاضر نیز سعی دارد به مسئله شیوههای ارتباطی حروفنگاریها در قالب اعلان بر اساس نظریه یاکوبسن بپردازد. هدف این تحقیق واکاوی عناصر تجسمی و نمادین در ایجاد کارکردهای ارتباطی تایپوگرافی اعلان بر اساس نظریه ارتباطات یاکوبسن است. پرسش تحقیق: کارکردهای ارتباطی در تایپوگرافی اعلانهای مورد نظر از طریق چه عناصر تجسمی و نمادین مطرح میشود؟
نتیجه تحقیق حاضر با استفاده از 17 نمونه و روش توصیفی تحلیلی نشان میدهد، کارکرد ارجاعی در تایپوگرافی میتواند به صورت خوانایی (مصداقی) یا در کارکرد عاطفی (بیانگر) بروز ذهنیت طراح از طریق روانشناسی فرم، رنگ و ساختار، در کارکرد ترغیبی (تأثیرگذار) از دالهای جلب کننده و  کارکرد هنری، با تأکید بر روی پیام و تکنیکهای اجرای دستی وتزئینی، نوع فرازبانی به صورت عناصر فراتصویری کدگذاری شده  و در کارکرد همدلی زمینه ارتباطی هنرمند با مخاطب از طریق اعلان تعریف شود.
واژه‌های کلیدی: ساختارگرایی، رومن یاکوبسن، کارکردهای ارتباطی، تایپوگرافی، اعلان‌های (پوستر) اسماءالحسنی
متن کامل [PDF 1287 kb]   (750 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/2/24 | پذیرش: 1399/5/30


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 35 - ( تابستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها