کیمیای هنر- رویدادها
چهارمین نشست از سلسله نشست‌های بررسی کتاب‌های هنر معاصر

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها

   

چهارمین نشست از سلسله نشست‌های بررسی کتاب‌های هنر معاصر به همت کمیته هنر معاصر پژوهشکده هنر و خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. 

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده هنر، چهارمین نشست از سلسله نشست‌های بررسی کتاب‌های هنر معاصر به همت کمیته هنر معاصر گروه تاریخ هنر پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر و خانه هنرمندان ایران با هدف نقد و تحلیل علمی کتاب‌های منتشر شده در حوزه هنر معاصر برگزار می‌شود. در این نشست کتاب‌های «هنر معاصر» نوشته‌ی جولیان استلابراس (ترجمه‌ی احمدرضا تقاء) و «هنر معاصر: تاریخ و جغرافیا»، نوشته‌ی کاترین میه (ترجمه‌ی مهشید نونهالی) با حضور علی گلستانه و جمال عربزاده، از کارشناسان تاریخ هنر و نقد هنر، تحلیل و بررسی خواهند شد.

 

در کتاب «هنر معاصر» علاوه بر طیف مسایل سیاسی و اقتصادی که پیرامون وضعیت متاخر هنر غربی مطرح شده، بخش‌هایی هم به بحث درباره هنر کوبا، چین، هنر روسیه و کشورهای اسکاندیناوی اختصاص داده شده است. همچنین این کتاب را می‌توان تحلیلی بر هنر در دوران پسامدرن قلمداد کرد. اشارات بسیار نویسنده به شاکله‌های هنری مختلف در دوران پسامدرن چون هنر چیدمان، هنر اجرا و ویدیوآرت و همچنین آثار هنرمندانی چون «دیمین هرست» و بیان ویژگی‌های پست‌مدرنیستی این آثار، مخاطب را با تحلیلی از هنر دوران پسامدرن مواجه می‌سازد.

 

کتاب «هنر معاصر- تاریخ و جغرافیا» نیز در پی یافتن پاسخی ناممکن درباره‌ی مفهوم معاصر بودن است. نویسنده با کنکاش در تاریخ هنر معاصر به ویژه شیوه و روش های نوین سعی کرده است نقش عوامل مؤثر در ثبت اثری به عنوان هنر گام بردارد. او در این راه با گوشه چشمی به تاریخ هنر بی آنکه قصد تاریخ نگاری داشته باشد، به مهمترین این عوامل توجه کرده است. کتاب حاضر درک ما در شناخت فاصله ها و استنباط های پر ابهام و ایهام‌مان از مفهوم معاصر را روشن می‌کند.

این نشست که حضور در آن برای عموم علاقه‌مندان آزاد است در روز چهارشنبه 7 بهمن‌ماه 1394 از ساعت 17 الی 19 در سالن «استاد جلیل شهناز» خانه هنرمندان ایران به آدرس تهران، خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی (فرصت شمالی)، باغ هنر برگزار خواهد شد.

نشانی مطلب در وبگاه کیمیای هنر:
http://kimiahonar.ir/find.php?item=1.68.119.fa
برگشت به اصل مطلب